Africký mor ošípaných - registrácia chovov v celej SR - žiadosť o súčinnosť

Registrácia chovov domácich ošípaných z pohľadu šírenia afrického moru ošípaných patrí k základným elementom manažmentu boja s touto nákazou. V nadväznosti na uvedené sa vyskytujú chovy (často i s potvrdeným AMO), kde chovatelia biologickú ochranu chovov pred zavlečením vírusu k domácim ošípaným nedodržiavajú. Predmetné chovy často patria medzi tie, kde je biologická bezpečnosť na veľmi nízkej úrovni a preto predstavujú stály a trvalý zdroj možného šírenia nákazy k iným chovateľom a to ako nekomerčným či komerčným.

Informujeme a žiadame obyvateľov:

1. Aby sa informovali prostredníctvom tohto webu, vývesných tabulí v obci alebo osobne na obecnom úrade o povinnosti registrácie chovov ošípaných. Občanov, ktorí nemajú chovy zaregistrované, vyzývame na vykonanie registrácie do 23.10.2020 (do tohto termínu nebudú udeľované sankcie). Potrebné tlačivá nájdete v prílohe tejto správy.

2. Aby sa oboznámili o biologických opatreniach na ochranu chovov (základné požiadavky v prílohe číslo 1) a dôsledne ich dodržiavali.

Po uvedenom termíne (23.10.2020) bude vykonaná úradná kontrola splnenia povinnosti registrácie v obciach na celom území Slovenska. Po nesplnení povinnosti RVPS Senica pristúpi k udeľovaniu sankcií, prípadne k utrácaniu zvierat.

Prílohy

RVPS_Senica_list mestám a obciam

Africký mor ošípaných_list.pdf
Typ súboru: PDF dokument, Velkosť: 226,56 kB