MO MS v Dojči

Miestny odbor Matice slovenskej v Dojči

Miestny odbor Matice Slovenskej Dojč vznikol dňa 22. septembra 2013 pri príležitosti 150. výročia založenia Matice slovenskej v Martine.

Predmetom činnosti MO MS Dojč je najmä:

• chrániť a rozvíjať národné povedomie a národnú hrdosť,
  • rozširovať a budovať členskú základňu,
  • rozvíjať kultúrnu, osvetovú, organizačnú, záujmovú, športovú a inú činnosť
  • organizovať kultúrne a spoločenské podujatia v obci
  • organizovať poznávacie zájazdy, prednášky, exkurzie, vystúpenia kultúrnych a iných súborov a telies, športovo – turistické podujatia a pod.
  • nadväzovať styky so Slovákmi žijúcim za hranicami SR
  • starať sa o ochranu pamätných miest a objektov, pomáhať zbierať, ochraňovať, šíriť a popularizovať hodnoty tradičnej ľudovej kultúry
  • pomáhať pri zbere dokumentov a poznatkov tvoriacich históriu obce, regiónu a samotného MO MS
  • spolupracovať pri napĺňaní svojej činnosti s obecným úradom i ostatnými spoločenskými organizáciami obci
  • formou vystúpení, prednášok, seminárov prezentovať vlastnú činnosť

V súčasnosti (rok 2015) máme 28 členov, z toho troch cezpoľných. Prvou našou veľmi vydarenou akciou bol I. Matičný krojovaný ples, ktorý sa uskutočnil v novembri 2013 a priniesol do obce výbornú zábavu, a tiež prehliadku rôznorodých krojov. Nasledovali ďalšie akcie – návšteva divadelného predstavenia v Slovenskom národnom divadle v Bratislave, zájazd do Arboréta v Tesárskych Mlyňanoch a Historickej knižnice v Oponiciach. V júni 2014 obnovili naši členovia z obcí Dojč a Štefanov v spolupráci s občanmi obce Dojč po viac ako 20tich rokoch studničku zvanú „Hučák“. Následne sme usporiadali opekačku pri studničke a pravidelne toto miesto navštevujeme nielen my, ale vídavať tam aj iných záujemcov o chvíľky v pokojnom prostredí. V auguste 2014 sme sa zúčastnili Slovenských národných slávností v Srbsku, spoznali sme slovenských krajanov v Báčskom Petrovci a v Kulpíne. V októbri 2014 sme usporiadali II. Matičný krojovaný ples, opäť veľmi vydarená akcia, ktorú sme sa rozhodli stradičniť.

V nasledovných rokoch máme záujem pokračovať v kultúrnej činnosti, plánujeme rôzne výlety a akcie o ktorých Vás budeme pravidelne informovať aj na našej webstránke www.mo-ms-dojc.webnode.sk .

Ak máte záujem, budeme radi, ak sa k nám pridáte a budete sa spolu s nami venovať obnove, šíreniu a zachovaniu slovenských kultúrnych tradícií.

Veríme, že činnosť MO MS Dojč prispeje k poznávaniu histórie a kultúrnych krás našej vlasti, regiónu i obce a zároveň pri oživovaní tradícií aj k vzájomnému porozumeniu občanov medzi sebou.

Matičný plesMatičný ples

Dolnozemskí SlováciHu